Aktualności

Kredytobiorcy mogą spać spokojnie - Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych

Kredytobiorcy mogą spać spokojnie - Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie; referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej.

Choć w ostatnich dniach dużo mówiło się o podniesieniu stóp procentowych, to Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na taki krok. - To dobra decyzja - mówi money.pl dr Jakub Borowski. Uważa, że stopy procentowe powinny pozostać na obecnym poziomie przynajmniej do końca roku.

 

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

- stopa referencyjna wynosi 0,10 proc. w skali rocznej,

- stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej,

- stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej,

- stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej,

- stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej.

 

Na piątek, 11 czerwca, na godz. 15.00 zaplanowano konferencję prezesa NBP Adama Glapińskiego w formie transmisji internetowej.

Na posiedzeniach wiosną 2020 r. RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc. To najniższy poziom stóp w historii.

 

Podwyżka stóp procentowych najwcześniej w przyszłym roku


Borowski mówi wprost: utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie to dobra decyzja. Polska gospodarka jest obecnie na ścieżce wzrostowej, a pewnego rodzaju symptomy jej "przegrzania się" będą dostrzegalne dopiero w drugiej połowie 2022 roku. Stopy zatem trzeba będzie podnieść chwilę wcześniej, ale niekoniecznie w tym momencie.

- Uważam, że podwyżka stóp procentowych, czy też może raczej rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp, powinno nastąpić w pierwszej połowie 2022 roku - mówi ekonomista.