Aktualności

Mieszkanie bez wkładu własnego - Najczęściej zadawane pytania

Mieszkanie bez wkładu własnego - Najczęściej zadawane pytania

Od 27 maja banki, które zechcą przyłączyć się do programu, będą mogły zawierać umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Lada moment nowe produkty pojawią się zatem w ofertach kredytodawców. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących programu.
Mieszkanie bez wkładu własnego

Mieszkanie bez wkładu własnego

Lada dzień na rynku zadebiutują nowe kredyty hipoteczne – z rządową gwarancją wkładu własnego. Górnym limitem zapewnianej przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancji będzie kwota 100 tys. zł. 

Duże zmiany ws. wpisów do ksiąg wieczystych

Duże zmiany ws. wpisów do ksiąg wieczystych

Rząd chce, by ostatecznie banki zwróciły kredytobiorcom pieniądze, które pobierają od nich jako zabezpieczenie do czasu wpisu do księgi wieczystej. Takie wpisy będą mogły dokonywać nie tylko sądy, ale również kancelarie notarialne – informuje rmf24.pl

Kredytobiorcy mogą spać spokojnie - Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych

Kredytobiorcy mogą spać spokojnie - Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie; referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej.

Ranking kredytów hipotecznych kwiecień 2021

Ranking kredytów hipotecznych kwiecień 2021

Każdy kto zaczyna myśleć o kredycie hipotecznym, szuka sposobów na znalezienie najatrakcyjniejszych ofert na rynku. Na pierwszy ogień idą wszelkiego rodzaju porównywarki kredytowe, które niestety wprowadzają klienta w jeszcze większy chaos, nie mówiąc już o tym iż mają one raczej na celu zachęcić klienta do kontaktu, niż przedstawić żetelną ocenę zdolności czy chociażby cień zbliżonej perspektywy prawidłowo przygotowanej oferty. Zestawienie prawidłowo przygotowanych ofert przez Eksperta, to porównanie ich pod kątem najważniejszych parametrów, których często klienci nie biorą pod uwagę. Tylko wtedy jesteśmy w stanie uzyskać odpowiedź na nasze podstawowe pytanie - "Który kredyt/bank wybrać?".

Czy trzeba być małżeństwem, aby starać się o kredyt hipoteczny?

Czy trzeba być małżeństwem, aby starać się o kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny bardzo często przedstawiany jest jako kredyt na zakup pierwszego mieszkania. Nie rzadziej reklamy i oferty kierowane są dla młodych małżeństw, lub rodzin z dziećmi. Czy to oznacza że taka forma finansowania zakupu nieruchomości, jest przeznaczona wyłącznie dla małżeństw? Zdecydowanie nie. Faktycznie, najczęściej wnioskodawcami w tego typu produktach są osoby planujące, bądź będące w związku małżeńskim, jednak wcale nie oznacza to że jest to wymóg ułatwiający, lub konieczny aby uzyskać kredyt. Coraz częściej do kredytu hipotecznego przystępują osoby, które zdecydowały się na pozostanie w związkach nieformalnych lub partnerskich.

 

Czy są różnice w finansowaniu małżeństw i związków nieformalnych?

Z punktu widzenia wymogów, nie ma większego znaczenia czy do kredytu przystępuje małżeństwo czy osoby pozostające w związku partnerskim. Nie ma to wpływu zarówno dla warunków cenowych jak i formalnych. Różnica może się pojawić na etapie wyliczeń zdolności kredytowej, ponieważ banki różnie podchodzą do tematu wspólnego gospodarstwa domowego. Nadal są banki które pomimo wspólnego zamieszkania - przez osoby będące w związku partnerskim - do wyliczenia zdolności kredytowej przyjmą dwa oddzielne gospodarstwa domowe. W takim przypadku, koszty gospodarstwa domowego wzrosną x2, co skutkować będzie zdecydowanie niższą zdolnością. 

 

Czy do kredytu mogę przystąpić z rodzicem?

Często bywa tak że młode osoby chcące kupić swoją pierwszą nieruchomość, korzystają ze wsparcia rodziców. W większości banków to wystarcza, ponieważ dzięki osiąganym dochodom znacząco podniosą zdolność kredytową, przy czym większość banków nie wymaga by rodzice byli właścicielami mieszkania. Z czasem istnieje możliwość zwolnienia rodziców z długu, gdy w trakcie spłaty zobowiązania młodzi kredytobiorcy zdobędą już samodzielną zdolność do spłaty kredytu.

W przypadku korzystania z pomocy rodzica, należy pamiętać o barierze jaką jest maksymalny dostępny okres spłaty kredytu. Banki najczęściej biorą pod uwagę wiek najstarszego kredytobiorcy, wtedy należy zwrócić uwagę na to do jakiego maksymalnego wieku bank wymaga spłaty kredytu. W zależności od banku maksymalny wiek najstarszej osoby w dniu ostatecznej spłaty kredytu może się różnić między 70, a nawet 80 lat.

 

Z kim mogę przystąpić do kredytu hipotecznego?

Podsumowując, do kredytu hipotecznego pozostając w związku małżeńskim należy przystąpić wspólnie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pozostaje się w rozdzielności majątkowej. Kredyt można zaciągnąć również wspólnie z partnerem, z którym tworzy się związek nieformalny. Można przystąpić z rodzicami, z rodzeństwem lub z inną osobą, która zechce wspomóc potencjalnego Kredytobiorcę w spełnieniu marzenia o własnej nieruchomości. Za każdym razem należy pamiętać, że jeśli współkredytobiorca pozostaje w związku małżeńskim – i nie posiada rozdzielności majątkowej – to do kredytu powinien przystąpić łącznie ze swoim współmałżonkiem.

Czy możemy się ubiegać o kredyt hipoteczny? Czyli zdolność kredytowa bez tajemnic

Czy możemy się ubiegać o kredyt hipoteczny? Czyli zdolność kredytowa bez tajemnic

Zdolność kredytowa to nic innego jak całkowita ilość środków jaką bank może Państwu zaproponować przy zakupie wymarzonej nieruchomości. 

Na całkowitą kwotę kredytu wpływa kilka istotnych czynników, które przedstawiamy Państwu poniżej.

 

Jak obliczyć zdolność kredytową?

  • Jaka wysokość raty kredytu pozwoli na utrzymanie stabilności naszego życia i zapewni komfort spłacania?
  • Jaka powinna być relacja naszych zarobków do raty ustalonej kredytowej?
  • Czy koszty utrzymania, pozwolą nam na komfortowe spłacanie rat?

Najważniejsze, to ustalić wstępne informacje i oczekiwania klientów, następnie już niewiele dzieli nas od wyliczenia zdolności.

 

Jakie informacje są istotne dla banków, przy ocenie zdolności kredytu hipotecznego?

 

Kalkulatory instytucji bankowych głównie opierają się na wyliczeniach algorytmów oraz pracy analityków, są jednak wspólne elementy, które każdy bank bierze pod uwagę. Poniżej przedstawiamy główne elementy niezbędne do wyliczenia zdolności kredytowej:

 

  • Wysokość dochodu oraz jego źródło - na podstawie tych danych bank jest w stanie ocenić czy kredytobiorca jest w stanie spłacać określoną kwotę kredytu. Występują obostrzenia względem stosunku wysokości raty a miesięcznym dochodem. Rata nie może w żadnym przypadku przekraczać 65% miesięcznego dochodu netto kredytobiorców. W przypadku zarobków na poziomie najniższego krajowego wynagrodzenia, ze względu na rekomendacje KNF, rata nie może przekraczać 50% miesięcznego wynagrodzenia netto.

 

  • Staż pracy lub czas prowadzenia działalności gospodarczej - pod kątem zdolności, istnieje powiązanie pomiędzy formami zatrudnienia i stażem pracy, jak również pomiędzy prowadzeniem działalności gospodarczej i okresem jej funkcjonowania.
    Wiek osób ubiegających się o kredyt - wiek osób ubiegających się o kredyt jest istotny względem okresu kredytowania, co przekłada się na inne czynniki kredytu.

 

  • Wkład własny - kwota jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na inwestycje oraz majątek jaki posiadamy.

 

  • Zobowiązania finansowe - między innymi aktualne raty kredytów, limity debetowe, karty kredytowe.
    Koszty utrzymania - koszty życia, takie jak na przykład: rachunki stałe, czynsz, opłaty za prąd oraz gaz. Bank zwraca również uwagę na koszty ponoszone z tytułu użytkowania samochodu.

 

  • Liczba osób w gospodarstwie domowym - bank bierze pod uwagę również osoby niepracujące oraz niepełnoletnie dzieci. Ta kwestia przekłada się na koszty utrzymania, które rosną proporcjonalnie wraz z liczbą domowników.

 

  • Historia kredytowa - Istotnym jest, czy wszelkie zobowiązania były regulowane na czas, czy występowały opóźnienia oraz windykacje komornicze. Jeżeli kredytobiorca w pewnym punkcie swojego życia był objęty windykacją komorniczą, muszą upłynąć od momentu uregulowania należności minimum trzy lata, żeby starać się o kredyt hipoteczny.

 

Jakich dochodów banki mogą nie brać pod uwagę?

Często przed analizą zdolności kredytowej, w naszej głowie pojawiają się obawy, czy nasz dochód w pełni zostanie wzięty pod uwagę podczas wyliczenia. Aby nasze dochody były akceptowane przez banki, przede wszystkim muszą być udokumentowane. Źródła których bank może nie brać pod uwagę to między innymi: zasiłki dla bezrobotnych, alimenty na dzieci, stypendia, zasiłki opiekuńcze, 500+, renta na czas określony, wynagrodzenie dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych oraz dzieci, dieta pracownicza, dodatek mieszkaniowy, stypendia, wynagrodzenie dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych oraz dzieci.

 

Co w przypadku, kiedy nasza zdolność jest niewystarczająca?

Jest kilka sposobów, by poprawić zdolność kredytową. Często przystąpienie do kredytu z członkiem rodziny np. rodzicem, który generuje stałe zarobki może rozwiązać problem. Czasem zdarza się także że jeden z małżonków nie pracuje, wtedy z pomocą może przyjść wystąpienie o rozdzielność majątkową. Warto też zrezygnować z kart kredytowych z których nie korzystacie, rezygnacja z nich może być szybką drogą do wymarzonej nieruchomości.

 

Jak wyliczyć zdolność kredytową?

Zagadnienie może wydawać się czasochłonne i skomplikowane, jednak my jesteśmy po to, żeby w takich kwestiach pomagać.

Zadzwoń bezpośrednio na numer telefonu: 881 777 552 i umów się na spotkanie na którym przeprowadzimy bezpłatną symulację. W przeciągu kilku chwil będziemy w stanie stwierdzić czy planowany kredyt jest w zasięgu ręki. Pomożemy również we wszelkich kwestiach technicznych, które mogą wydawać się niejasne.