With Right Sidebar

Mieszkanie bez wkładu własnego - Najczęściej zadawane pytania

Mieszkanie bez wkładu własnego - Najczęściej zadawane pytania

Od 27 maja banki, które zechcą przyłączyć się do programu, będą mogły zawierać umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Lada moment nowe produkty pojawią się zatem w ofertach kredytodawców. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących programu.
Mieszkanie bez wkładu własnego

Mieszkanie bez wkładu własnego

Lada dzień na rynku zadebiutują nowe kredyty hipoteczne – z rządową gwarancją wkładu własnego. Górnym limitem zapewnianej przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancji będzie kwota 100 tys. zł. 

Duże zmiany ws. wpisów do ksiąg wieczystych

Duże zmiany ws. wpisów do ksiąg wieczystych

Rząd chce, by ostatecznie banki zwróciły kredytobiorcom pieniądze, które pobierają od nich jako zabezpieczenie do czasu wpisu do księgi wieczystej. Takie wpisy będą mogły dokonywać nie tylko sądy, ale również kancelarie notarialne – informuje rmf24.pl

Kredytobiorcy mogą spać spokojnie - Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych

Kredytobiorcy mogą spać spokojnie - Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie; referencyjna stopa nadal wynosi 0,10 proc. w skali rocznej.

Ranking kredytów hipotecznych kwiecień 2021

Ranking kredytów hipotecznych kwiecień 2021

Każdy kto zaczyna myśleć o kredycie hipotecznym, szuka sposobów na znalezienie najatrakcyjniejszych ofert na rynku. Na pierwszy ogień idą wszelkiego rodzaju porównywarki kredytowe, które niestety wprowadzają klienta w jeszcze większy chaos, nie mówiąc już o tym iż mają one raczej na celu zachęcić klienta do kontaktu, niż przedstawić żetelną ocenę zdolności czy chociażby cień zbliżonej perspektywy prawidłowo przygotowanej oferty. Zestawienie prawidłowo przygotowanych ofert przez Eksperta, to porównanie ich pod kątem najważniejszych parametrów, których często klienci nie biorą pod uwagę. Tylko wtedy jesteśmy w stanie uzyskać odpowiedź na nasze podstawowe pytanie - "Który kredyt/bank wybrać?".

Czy trzeba być małżeństwem, aby starać się o kredyt hipoteczny?

Czy trzeba być małżeństwem, aby starać się o kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny bardzo często przedstawiany jest jako kredyt na zakup pierwszego mieszkania. Nie rzadziej reklamy i oferty kierowane są dla młodych małżeństw, lub rodzin z dziećmi. Czy to oznacza że taka forma finansowania zakupu nieruchomości, jest przeznaczona wyłącznie dla małżeństw? Zdecydowanie nie. Faktycznie, najczęściej wnioskodawcami w tego typu produktach są osoby planujące, bądź będące w związku małżeńskim, jednak wcale nie oznacza to że jest to wymóg ułatwiający, lub konieczny aby uzyskać kredyt. Coraz częściej do kredytu hipotecznego przystępują osoby, które zdecydowały się na pozostanie w związkach nieformalnych lub partnerskich.

 

Czy są różnice w finansowaniu małżeństw i związków nieformalnych?

Z punktu widzenia wymogów, nie ma większego znaczenia czy do kredytu przystępuje małżeństwo czy osoby pozostające w związku partnerskim. Nie ma to wpływu zarówno dla warunków cenowych jak i formalnych. Różnica może się pojawić na etapie wyliczeń zdolności kredytowej, ponieważ banki różnie podchodzą do tematu wspólnego gospodarstwa domowego. Nadal są banki które pomimo wspólnego zamieszkania - przez osoby będące w związku partnerskim - do wyliczenia zdolności kredytowej przyjmą dwa oddzielne gospodarstwa domowe. W takim przypadku, koszty gospodarstwa domowego wzrosną x2, co skutkować będzie zdecydowanie niższą zdolnością. 

 

Czy do kredytu mogę przystąpić z rodzicem?

Często bywa tak że młode osoby chcące kupić swoją pierwszą nieruchomość, korzystają ze wsparcia rodziców. W większości banków to wystarcza, ponieważ dzięki osiąganym dochodom znacząco podniosą zdolność kredytową, przy czym większość banków nie wymaga by rodzice byli właścicielami mieszkania. Z czasem istnieje możliwość zwolnienia rodziców z długu, gdy w trakcie spłaty zobowiązania młodzi kredytobiorcy zdobędą już samodzielną zdolność do spłaty kredytu.

W przypadku korzystania z pomocy rodzica, należy pamiętać o barierze jaką jest maksymalny dostępny okres spłaty kredytu. Banki najczęściej biorą pod uwagę wiek najstarszego kredytobiorcy, wtedy należy zwrócić uwagę na to do jakiego maksymalnego wieku bank wymaga spłaty kredytu. W zależności od banku maksymalny wiek najstarszej osoby w dniu ostatecznej spłaty kredytu może się różnić między 70, a nawet 80 lat.

 

Z kim mogę przystąpić do kredytu hipotecznego?

Podsumowując, do kredytu hipotecznego pozostając w związku małżeńskim należy przystąpić wspólnie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pozostaje się w rozdzielności majątkowej. Kredyt można zaciągnąć również wspólnie z partnerem, z którym tworzy się związek nieformalny. Można przystąpić z rodzicami, z rodzeństwem lub z inną osobą, która zechce wspomóc potencjalnego Kredytobiorcę w spełnieniu marzenia o własnej nieruchomości. Za każdym razem należy pamiętać, że jeśli współkredytobiorca pozostaje w związku małżeńskim – i nie posiada rozdzielności majątkowej – to do kredytu powinien przystąpić łącznie ze swoim współmałżonkiem.